Kumpulan RPP Bahasa Jawa SD/MI

(RPP)
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN


Mata Pelajaran :Bahasa Jawa
Kelas/Semester :IV/II
Alokasi Waktu :2x35 menit (1x pertemuan)


  1. Standar Kompetensi
            Mendengarkan / nyemak : Mampu mendengarkan dan memahami ragam wacana, cakapan, dongeng/tembang dalam berbagai ragam bahasa.

  1. Kompetensi Dasar
            Mendengarkan dan memahami percakapan tentang kegiatan di keluarga.

  1. Indikator
            Mengungkapkan isi percakapan secara lisan dalam berbagai ragam bahasa jawa(basa ngoko, basa krama).

  1.             Pendidikan Budaya Dan Karakter Bangsa
1)      Antisipasif
2)      Religius
3)      Budaya santun
4)      Kedisiplinan
5)      Antisipasif
6)      Tanggung jawab

I. Tujuan Pembelajaran
     Setelah selesai pembelajaran siswa dapat :
            Mengungkapkan isi percakapan secara lisan dalam berbagai ragam bahasa jawa(basa ngoko, basa krama).

II. Materi Pembelajaran
gatekna perangan naskah drama ngisor iki!

Piweling
(Antok lan Bapake lungguh ana ing sofa.  Antok matur marang Bapake)
Antok  : Pak, kala wau Pak Sastra tindak mriki.
Bapak  : Jam pira?
Antok  : Sajake ana kersa apa?
Bapak  : Ngendikanipun, benjing enjing jam wolu sedaya warga Kadireja kasuwun gotong royong                        resik-resik desa.
Antok  : Sesuk esuk ya?
Bapak  : Nggih Pak, Nglempak ing dalemipun Pak Sastra kaliyan dipun dhawuhi ngasta pralatan.




III. Metode dan Model Pembelajaran
a. Metode                                : ceramah, tanya jawab, tugas.
b. Model Pembelajaran           : PAIKEM

IV. Langkah-Langkah Pembelajaran
No.
Kegiatan
Pendidikan Karakter
1
Kegiatan Awal (10 menit)
·         Mengucapkan salam
·         Berdoa bersama
·         Presensi
·         Tanya jawab untuk mengungkap kemampuan siswa tentang ragam bahasa jawa.
·         Menyampaikan tujuan pembelajaran
·         Menyampaikan kemampuan- kemampuan yang
harus dimiliki siswa setelah selesai pembelajaran.

·      Budaya santun
·      Religius
·      Antisipasif
2
Kegiatan Inti (45 menit )
Eksplorasi
·         Menyiapkan buku bacan
·         Membacakan teks bacaan “piweling”
·         Siswa dibentuk kelompok kecil yang beranggotakan 2 orang.
Elaborasi
·         Siswa mendengarkan percakapan yang dibacakan guru.
·         Siswa mengungkapkan isi percakapan dengan bahasa ngoko dan krama.

Konfirmasi
·         Siswa melaporkan kesan dan pesan dari memperagakan drama.

·      Budaya sopan santun
·      Cinta tanah air
3
Kegiatan Akhir (15 menit)
Evaluasi
·         Melaksanakan program tindak lanjut
·         Membuat kesimpulan
·         Memberikan umpan balik terhadap proses dan hasil pembelajaran
·         Guru menginformasikan materi yang akan disiapkan berikutnya
·         Guru memberikan pekerjaan rumah
·    Kedisiplinan
·    Tanggungjawab






V. Sumber Bahan
  • Buku Piwulang Basa Jawi 4 halaman 3-4
  • Buku lain yang relevan


VI. Penilaian
Teknik             :Tertulis
                          Praktek
Bentuk                        :Uraian




Mengetahui
Kepala Sekolah




…………………………
NIP. ……………………………..

Guru Kelas IV




…………………………..
NIP. ………………………….














LEMBAR KERJA SISWA


                   I.            Teks kanthi irah-irahan “piweling” mau praktekna ana ngarep kelas miturut kelompokmu.

                II.            Uraian
Wangsulana pitakonan ing ngisor iki kanthi nerusake wangsulan sing cumawis!
1.      kepriye basane antok marang bapake?
Nganggo ragam basa apa?
2.      Pak sastra duwe kersa apa karo bapake antok?
3.      Apa paedahe gotong royong ing wacan dhuwur?
4.      Sing arep gotong royong nglumpuk ing daleme sapa?
5.      Warga desa ngendi sin arep ngadani gotong royong?
























  

(RPP)
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN


Mata Pelajaran :Bahasa Jawa
Kelas/Semester            :IV/II
Alokasi Waktu :2x35 menit (1x pertemuan)


A.      Standar Kompetensi
Berbicara/Micara : Mampu mengungkapkan pikiran pendapat gagasan dan perasaan secara lisan dengan memperhatikan berbagai ragam bahasa dan unggah-ungguh bahasa yang sesuai.

B.       Kompetensi Dasar
            Mementaskan drama pendek atau bagian drama yang sesuai dengan anak.

C.      Indikator
            Memerankan tokoh dalam naskah drama dan menceritakan isi naskah.

D.      Pendidikan Budaya Dan Karakter Bangsa
1.      Antisipasif
2.      Religius
3.      Budaya santun
4.      Kedisiplinan
5.      Antisipasif
6.      Tanggung jawab

I. Tujuan Pembelajaran
Setelah selesai pembelajaran siswa dapat :
a)      Memerankan tokoh dalam naskah drama
b)      menceritakan isi naskah

II. Materi Pembelajaran
A.    Teks drama ing ngisor wacanen kanthi maju ing ngarep kelas!

Nata Omah
Kiki  :  Dhik, ayo resik-resik lan nata omah kareben tumata kanthi rapi.
Fitri  :  Iya, mbak. Ayo bebarengan nata omah mumpung dinane Minggu dadi wektune rada longgar.
Kiki  :  Aku taknyaponi kamar paturan, kamar tamu, kamar dhahar, lan pawon. Yen kowe nyapu latar lan nyirami kembang ya!
Fitri  :  Iya, mbak. O... iya yen wis rampung nyapu lan sulak-sulak, mengko jobine dipel bebarengan ya.
Kiki  :  Ya... Fit. Lan yen nyirami bibit adenium sing isih cilik alon-alon bae, Disiram nganggo semprotan cilik kuwi bae ya.
Fitri  :  Haa... mbak, wis ta? Yen ngono ayo enggal reresik omah!
Kiki  :  Yen omahe wis tumata rapi lan resik, Bapak Ibu mesthi remen banget penggalihe.


III. Metode dan Model Pembelajaran
a. Metode                                : ceramah, tanya jawab, tugas, diskusi.
b. Model Pembelajaran           : Discovey.


IV. Langkah-Langkah Pembelajaran
No.
Kegiatan
Pendidikan Karakter
1
Kegiatan Awal (10 menit)
·         Mengucapkan salam
·         Berdoa bersama
·         Presensi
·         Tanya jawab untuk mengungkap kemampuan siswa tentang ragam bahasa jawa.
·         Menyampaikan tujuan pembelajaran
·         Menyampaikan kemampuan- kemampuan yang
harus dimiliki siswa setelah selesai pembelajaran.
·         Budaya santun
·         Religius
·         Antisipasif
2
Kegiatan Inti (45 menit )
Eksplorasi
·         Menyiapkan buku bacaan
·         Membacakan teks bacaan
Elaborasi
·         Siswa mendengarkan bacaan yang dibacakan guru.
·         Siswa membaca teks bacaan dengan benar.
Konfirmasi
·         Siswa melaporkan kesan dan pesan dari pembacaan drama.

·         Kebersihan
·         ketelitian
3
Kegiatan Akhir (15 menit)
Evaluasi
·         Melaksanakan program tindak lanjut
·         Membuat kesimpulan
·         Memberikan umpan balik terhadap proses dan hasil pembelajaran
·         Guru menginformasikan materi yang akan disiapkan berikutnya
·         Guru memberikan pekerjaan rumah
·         Kedisiplinan
·         Tanggungjawab






V. Sumber Bahan
  • Buku piwulang Basa Jawi 4 halaman 106.
  • Buku lain yang relevan


VII. Penilaian
Teknik             :Tertulis
                          Praktek
Bentuk                        :Menyalin


Mengetahui
Kepala Sekolah




…………………………
NIP. ……………………………..

Guru Kelas IV




…………………………..
NIP. ………………………….































LEMBAR KERJA SISWA



A.    Gawea tanggapan utawa kesan sing narik kawigatenmu saka crita drama ing dhuwur!

B.     Critakna isine crita drama ing dhuwur nganggo basa ngoko, saparagraf bae!










































(RPP)
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN


Mata Pelajaran :Bahasa Jawa
Kelas/Semester            :IV/II
Alokasi Waktu :2x35 menit (1x pertemuan)

A.      Standar Kompetensi
       Membaca/Maca : Mampu membaca dan memahami berbagai ragam teks bacaan dengan menggunakan teknik membaca cepat, membaca bersuara dan membaca huruf jawa.

B.       Kompetensi Dasar
            Membaca lancar huruf jawa

C.      Indikator
            Membaca lancar huruf jawa dengan lafal dan intonasi yang tepat.

D.      Pendidikan Budaya Dan Karakter Bangsa
1)      Antisipasif
2)      Religius
3)      Budaya santun
4)      Kedisiplinan
5)      Antisipasif
6)      Tanggung jawab

I. Tujuan Pembelajaran
    Setelah selesai pembelajaran siswa dapat :
            Membaca lancar huruf jawa dengan lafal dan intonasi yang tepat.

II. Materi Pembelajaran (terlampir)

III. Metode dan Model Pembelajaran
a. Metode                                : ceramah, tanya jawab, tugas, diskusi.
b. Model Pembelajaran           : Discovey.

IV. Langkah-Langkah Pembelajaran
No.
Kegiatan
Pendidikan Karakter
1
Kegiatan Awal (10 menit)
·         Mengucapkan salam
·         Berdoa bersama
·         Presensi
·         Tanya jawab untuk mengungkap kemampuan siswa tentang ragam bahasa jawa.
·         Menyampaikan tujuan pembelajaran
·         Menyampaikan kemampuan- kemampuan yang
harus dimiliki siswa setelah selesai pembelajaran.
·         Budaya santun
·         Religius
·         Antisipasif
2
Kegiatan Inti (45 menit )
Eksplorasi
·         Menyiapkan buku bacaan huruf jawa
·         Membacakan teks bacaan huruf jawa
Elaborasi
·         Siswa berlatih membaca huruf jawa dengan bimbingan guru.
·         Siswa terlibat aktif dalam diskusi tentang cara membaca huruf jawa.
Konfirmasi
·         Siswa melaporkan hasil dari pembacaan huruf jawa

·         Budaya jawa
·         ketelitian
3
Kegiatan Akhir (15 menit)
Evaluasi
·         Melaksanakan program tindak lanjut
·         Membuat kesimpulan
·         Memberikan umpan balik terhadap proses dan hasil pembelajaran
·         Guru menginformasikan materi yang akan disiapkan berikutnya
·         Guru memberikan pekerjaan rumah

·         Kedisiplinan
·         Tanggungjawab




V. Sumber Bahan
  • Buku piwulang Basa Jawi 4 halaman 106.
  • Buku lain yang relevan

VII. Penilaian
Teknik             :Tertulis
                          Praktek
Bentuk                        :Menyalin



Mengetahui
Kepala Sekolah




…………………………
NIP. ……………………………..

Guru Kelas IV




…………………………..
NIP. ………………………….


                                                                       

(RPP)
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN


Mata Pelajaran :Bahasa Jawa
Kelas/Semester            :IV/II
Alokasi Waktu :2x35 menit (2x pertemuan)


A.      Standar Kompetensi
Menulis/nulis : Mampu menulis karangan dengan pikiran sendiri dalam berbagai ragam bahasa jawa dengan berbagai ragam bahasa jawa dan unggah-ungguh yang sesuai.

B.       Kompetensi Dasar
            Meringkas bacaan

C.      Indikator
            Mencatat pokok-pokok isi bacaan.

D.      Pendidikan Budaya Dan Karakter Bangsa
1.      Antisipasif
2.      Religius
3.      Budaya santun
4.      Kedisiplinan
5.      Antisipasif
6.      Tanggung jawab

I. Tujuan Pembelajaran
Setelah selesai pembelajaran siswa dapat :
            Mencatat pokok-pokok isi bacaan.

II. Materi Pembelajaran
Wacanen kanthi batin!
Gathutkaca

Gathutkaca iku satriya saka Pringgadani, putrane Werkudara lan Dewi Arimbi. Dipindhakake otot kawat, balung wesi, bisa mabur tanpa swiwi, lan sare ing langit utawa mega.
Gathutkaca satriya kang trampil perang, nduweni aji Narantaka, peparinge gurune, Resi Seta. Uga duwe Kotang Antrakusuma kang njalari bisa mabur. Caping Basunanda ndadekake ora kena panas lan udan.
Ing perang Baratayuda, Gathutkaca dadi senopati. Ora ana prajurit Kurawa kang bisa nandingi kasektene Gathutkaca. Ing pungkasan, panah Kuntawijayadanu (gamane Karna) kang bisa ngalahake satriya Pringgadani iku.

III. Metode dan Model Pembelajaran
a. Metode                                : ceramah, tanya jawab, tugas, diskusi.
b. Model Pembelajaran           : Discovey.


IV. Langkah-Langkah Pembelajaran

No.
Kegiatan
Pendidikan Karakter
1
Kegiatan Awal (10 menit)
·         Mengucapkan salam
·         Berdoa bersama
·         Presensi
·         Tanya jawab untuk mengungkap kemampuan siswa tentang ragam bahasa jawa.
·         Menyampaikan tujuan pembelajaran
·         Menyampaikan kemampuan- kemampuan yang
harus dimiliki siswa setelah selesai pembelajaran.
·         Budaya santun
·         Religius
·         Antisipasif
2
Kegiatan Inti (45 menit )
Eksplorasi
·         Menyiapkan buku bacaan dari LKS”Gathut kaca”
·         Membacakan teks bacaan ”Gathut kaca”
Elaborasi
·         Siswa mencermati teks ”Gathut kaca”
·         Siswa menuliskan kata-kata sukar yang tidak diketahui.
·         Siswa berdiskusi mengartikan kata-kata sukar bergantian.
·         Siswa mencatat pokok-pokok isi bacaan.
Konfirmasi
·         Siswa melaporkan hasil dari meringkas bacaan.

·         Budaya jawa
·         ketelitian
3
Kegiatan Akhir (15 menit)
Evaluasi
·         Melaksanakan program tindak lanjut
·         Membuat kesimpulan
·         Memberikan umpan balik terhadap proses dan hasil pembelajaran
·         Guru menginformasikan materi yang akan disiapkan berikutnya
·         Guru memberikan pekerjaan rumah
·         Kedisiplinan
·         Tanggungjawab









V. Sumber Bahan
  • Buku piwulang Basa Jawi 4 halaman 15.
  • Buku lain yang relevan


VII. Penilaian
Teknik             :Tertulis
                          Praktek
Bentuk                        :uraian

                                                
Mengetahui
Kepala Sekolah




…………………………
NIP. ……………………………..

Guru Kelas IV




…………………………..
NIP. ………………………….






























LEMBAR KERJA SISWA

A.    Wangsulana pitakonan ing ngisor iki?
1.      Satriya saka ngendi Raden Gathutkaca kuwi?
2.      Kepriye watake satriya kuwi?
3.      Kasekten apa sing diduweni Gathutkaca?
4.      Gathutkaca iku putrane sapa?
5.      Gathutkaca gugur dipanah dening sapa lan nganggo gaman apa?

B.     Critakna maneh isine teks crita wayang ing dhuwur nganggo padinan!

C.    Ringkesen crita wayang ing dhuwur dadi limang ukara, basa krama!























RPP)
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN


Mata Pelajaran :Bahasa Jawa
Kelas/Semester            :IV/II
Alokasi Waktu :2x35 menit (1x pertemuan)


A.      Standar Kompetensi
            Apresiasi Sastra : Mampu mengapresiasikan susastra jawa.

B.       Kompetensi Dasar
            Mengapresiasi tembang macapat atau geguritan.

C.      Indikator
            Menyanyikan tembang macapat/geguritan dan menuliskan isinya.

D.      Pendidikan Budaya Dan Karakter Bangsa
7.      Antisipasif
8.      Religius
9.      Budaya santun
10.  Kedisiplinan
11.  Antisipasif
12.  Tanggung jawab

I. Tujuan Pembelajaran
Setelah selesai pembelajaran siswa dapat :
            Menyanyikan tembang macapat/geguritan dan menuliskan isinya.

II. Materi Pembelajaran
A.    Geguritan ing ngisor wacanen kanthi migunakake lafal lan intonasi sing bener!

Nggegulang Putra
Kasmaran amerdi siwi
siwi pinangka amanah
manahipun Hyang Manon
kang kedah den gulawenthah
mrih yuwana urip ira
tansah manggiha rahayu
wiwit wonten guwa garba.
Poma kaki kudu eling
yen sira nuturi putra
ja nganti salah kedaden
aja tansah dipunuja
disiplin dipunkulina
mulane aja den ugung
weruha ing subasita

Dening Ki Surantani
Java Baya No. 47 Juli 2006


III. Metode dan Model Pembelajaran
a. Metode                                : ceramah, tanya jawab, tugas, diskusi.
b. Model Pembelajaran           : Discovey.

IV. Langkah-Langkah Pembelajaran
No.
Kegiatan
Pendidikan Karakter
1
Kegiatan Awal (10 menit)
·         Mengucapkan salam
·         Berdoa bersama
·         Presensi
·         Tanya jawab untuk mengungkap kemampuan siswa tentang ragam bahasa jawa.
·         Menyampaikan tujuan pembelajaran
·         Menyampaikan kemampuan- kemampuan yang
harus dimiliki siswa setelah selesai pembelajaran.
·  Budaya santun
·  Religius
·  Antisipasif
2
Kegiatan Inti (45 menit )
Eksplorasi
·         Menyiapkan buku bacaan Geguritan “Nggegulang Putra”
·         Membacakan teks bacaan Geguritan “Nggegulang Putra”
Elaborasi
·         Siswa mencermati teks bacaan Geguritan “Nggegulang Putra”
·         Siswa berlatih mengapresiasi geguritan dengan bimbingan guru.
·         Siswa berdiskusi mengartikan kata-kata sukar bergantian.
·         Siswa menceritakan isi geguritan denga bahasa sehari-hari.
Konfirmasi
·         Siswa melaporkan hasil dari diskusi dengan teman.


·  Cinta Budaya jawa
·  ketelitian
3
Kegiatan Akhir (15 menit)
Evaluasi
·         Melaksanakan program tindak lanjut
·         Membuat kesimpulan
·         Memberikan umpan balik terhadap proses dan hasil pembelajaran
·         Guru menginformasikan materi yang akan disiapkan berikutnya
·         Guru memberikan pekerjaan rumah
·         Kedisiplinan
·         Tanggungjawab



V. Sumber Bahan
  • Buku piwulang Basa Jawi 4 halaman 106.
  • Buku lain yang relevan


VII. Penilaian
Teknik             :Tertulis
                          Praktek
Bentuk                        :uraian



Mengetahui
Kepala Sekolah




…………………………
NIP. ……………………………..

Guru Kelas IV




…………………………..
NIP. ………………………….
                                   

















LEMBAR KERJA SISWA



B.     Critakna isine geguritan ing dhuwur!

C.    Terangna tegese ukara ing ngisor iki!
  1. Siwi pinangka amanah.
Tegese: ……………………………………………………………………..
  1. Kang kedah den gulawenthah.
Tegese: ……………………………………………………………………..
  1. Tansah manggiha rahayu.
Tegese: ……………………………………………………………………..
  1. Poma kaki kudu eling.
Tegese: ……………………………………………………………………..
  1. Weruha ing subasita.
Tegese: ……………………………………………………………………..



Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Kumpulan RPP Bahasa Jawa SD/MI"

Back To Top