RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
Sekolah :
SMA/ SMK
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Semester : X/ Genap
Materi Pokok : Tembang Sinom
Alokasi waktu : 4 pertemuan x 2 jam pelajaran
A. Kompetensi
Inti
KI-1: Menghayati dan mengamalkan ajaran agama yang dianutnya.
KI-2: Menghayati dan mengamalkan perilaku
jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli (gotong royong, kerjasama, toleran,
damai), santun, responsif dan proaktif dan menunjukkan sikap sebagai bagian
dari solusi atas berbagai permasalahan dalam berinteraksi secara efektif dengan
lingkungan sosial dan alam serta dalam menempatkan diri sebagai cerminan bangsa
dalam pergaulan dunia.
KI-3: Memahami, menerapkan dan
menganalisis pengetahuan faktual, konseptual, prosedural dan metakognitif berdasarkan rasa ingin tahunya tentang ilmu
pengetahuan, teknologi, seni, budaya, dan humaniora dengan wawasan kemanusiaan,
kebangsaan, kenegaraan, dan peradaban terkait penyebab fenomena dan kejadian, serta menerapkan pengetahuan prosedural
pada bidang kajian yang spesifik sesuai dengan bakat dan minatnya untuk
memecahkan masalah.
KI-4: Mengolah, menalar, dan menyaji dalam ranah konkret dan ranah abstrak
terkait dengan pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah secara mandiri,
bertindak secara efektif dan kreatif, serta mampu menggunakan metoda sesuai
kaidah keilmuan.
B. Kompetensi Dasar dan Indikator
Pencapaian Kompetensi
1.1
Menerima, mensyukuri, menghayati,
dan mengamalkan anugerah Tuhan berupa bahasa Jawa dalam bentuk teks Serat Wedhatama pupuh Sinom.
1.1.1
Menerima anugerah Tuhan berupa bahasa Jawa
dalam bentuk teks
Serat Wedhatama pupuh Sinom.
1.1.2
Mensyukuri anugerah Tuhan berupa bahasa Jawa
dalam bentuk teks
Serat Wedhatama pupuh Sinom.
1.1.3
Menghayati dan mengamalkan anugerah
Tuhan berupa bahasa Jawa dalam bentuk teks Serat Wedhatama pupuh Sinom.
2.1 Menunjukkan
perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli (gotong royong, kerjasama,
toleran, damai), santun, responsif, dan proaktif dalam menggunakan bahasa
Jawa melalui teks Serat Wedhatama pupuh Sinom.
2.1.1
Menunjukkan perilaku jujur dalam menggunakan bahasa Jawa
melalui teks Serat Wedhatama pupuh Sinom.
2.1.2
Disiplin dalam menggunakan bahasa Jawa melalui
teks Serat Wedhatama pupuh Sinom.
2.1.3
Tanggungjawab dalam
menggunakan bahasa Jawa melalui teks Serat Wedhatama pupuh Sinom.
2.1.4
Peduli dalam menggunakan bahasa Jawa
melalui teks Serat Wedhatama pupuh Sinom.
2.1.5
Santun dalam menggunakan
bahasa Jawa melalui teks Serat Wedhatama pupuh Sinom.
2.1.6
Responsif dan proaktif dalam
menggunakan bahasa Jawa melalui teks Serat Wedhatama pupuh Sinom.
3.1
Menelaah teks Serat Wedhatama
pupuh Sinom.
Indikator:
|
3.1.1
Mengidentifikasi struktur dan kaidah tembang Sinom
lisan maupun tulisan.
3.1.2
Menganalisis pitutur
luhur tembang
Sinom lisan maupun tulisan.
3.1.3
Mengevaluasi relevansi dengan
masa kini pitutur
luhur tembang
Sinom lisan maupun tulisan.
4.1 Menanggapi
isi Serat Wedhatama pupuh Sinom
dan
menulis, serta menyajikan
syair tembang Sinom dengan
bahasa sendiri.
Indikator:
4.1.1 Menginterpretasi pitutur
luhur tembang Sinom lisan maupun
tulisan.
4.1.2 Memroduksi syair tembang
Sinom.
4.1.3 Menyunting syair tembang
Sinom karya teman.
4.1.4 Menyajikan tembang
Sinom lisan maupun tulisan.
C. Tujuan Pembelajaran
Setelah proses menggali informasi melalui berbagai fakta, menanya
konsep, berdiskusi atas fakta dan konsep, menginterprestasi,mengasosiasi, dan
mengomunikasikan, siswa dapat :
1.
Peserta
didik dapat menerima, mensyukuri, menghayati, dan
mengamalkan anugerah Tuhan berupa
bahasa Jawa dan menggunakannya secara lisan maupun tulisan melalui tembang Sinom.
2.
Peserta
didik dapat menunjukkan
perilaku akhlak mulia, percaya
diri, dan tanggung jawab dalam
menggunakan bahasa Jawa melalui tembang
Sinom lisan maupun tulisan.
3.
Peserta
didik dapat menelaah teks Serat Wedhatama pupuh Sinom dengan:
a. Peserta didik dapat mengidentifikasi struktur dan kaidah tembang
Sinom lisan maupun tulisan.
b. Peserta didik dapat menganalisis pitutur
luhur tembang
Sinom lisan maupun tulisan.
c. Peserta didik dapat mengevaluasi
relevansi dengan masa
kini pitutur luhur tembang
Sinom lisan maupun tulisan.
4.
Peserta
didik dapat Menanggapi isi Serat Wedhatama pupuh Sinom dan menulis, serta menyajikan syair tembang Sinom dengan bahasa sendiri dengan:
a.
Peserta
didik dapat menginterpretasi
pitutur luhur tembang Sinom lisan
maupun tulisan.
b.
Peserta
didik dapat memroduksi
syair tembang
Sinom lisan maupun tulisan.
c.
Peserta
didik dapat menyunting
syair tembang
Sinom karya teman.
d.
Peserta
didik menyajikan
tembang Sinom lisan
maupun tulisan.
D. Materi Pembelajaran
Fakta:
· Berbagai contoh tembang
Sinom lama (laras pelog/slendro dengan berbagai macam
pathet dalam serat-serat lama: Wulangreh, Tripama, Wedhatama, dll.)
· Berbagai contoh tembang
Sinom baru (laras pelog/slendro dengan berbagai macam
pathet karya-karya baru).
Konsep:
· Ciri-ciri, makna,
wataktembang Sinom
· Struktur tembang Sinom.
Prinsip:
·
Karakteristik
tembang Sinom lama
·
Karakteristik
tembang Sinombaru.
Prosedur:
·
Langkah-langkah memroduksi syair tembang Sinom
·
Langkah-langkah menyajikan tembang Sinom.
E. Metode Pembelajaran (Rincian dari kegiatan Pembelajaran)
· Pendekatan saintifik
· inquiry, discovery
learning, diskusi
·
Kerja kelompok dan Kaji
Pustaka
F. Media, Alat dan Sumber Pembelajaran
1.
Media :
· Internet
· Lab bahasa
2. Alat/bahan
· LCD, Tape
recorder,laptop
· Naskah tembang
Sinom
· Buku,
koran, majalah,
dan kliping tentang tembang
Sinom, dll.
3.
Sumber Belajar
· Mardimin,
Yohanes. 1990. Sekitar Tembang Macapat. Semarang:
Satya Wacana.
· Pakubuwana IV,
Sri Susuhunan. Tanpa tahun. Wulangreh (tulis
ulang). Sukoharjo: Cendrawasih.
· Santosa, Imam
Budhi. 2010. Nguri-uri Paribasan Jawi. Klaten:
Intan Pariwara.
· Sasangka, Sry
Satriya Wisnu. 2013. Paramasastra Gagrag
Anyar Basa Jawa Edisi Revisi Cetakan Ke-4. Jakarta: Yayasan Pasramalingua.
· Suseno, Franz
Magnis. 1985. Etika Jawa Sebuah Analisa
Falsafi tentang Kebijakan Hidup Jawa, Cetakan Kedua. Jakarta: PT Gramedia.
G. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan 1
Kegiatan
|
Deskripsi
|
Alokasi
waktu
|
Pendahuluan
|
·
Siswa merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan
dengan kondisi dan pembelajaran sebelumnya
·
Siswa menerima informasi tentang
keterkaitan pembelajaran sebelumnya dengan pembelajaran yang akan
dilaksanakan.
·
Siswa menerima informasi kompetensi,
materi, tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang akan dilaksanakan.
|
10 menit
|
Isi
(kegiatan
Inti)
|
Mengamati
·
Peserta didik
membaca contoh teks Serat Wedhatama Pupuh Sinom pada 1.
·
Peserta didik mencermati uraian yang berkaitan dengan guru gatra, guru
lagu, lan guru wilangan Serat Wedhatama Pupuh Sinom pada 1.
Menanya
·
Peserta
didik diberi kesempatan mempertanyakan unsur-unsur pembangun Serat Wedhatama
pupuh Sinom pada 1.
·
Peserta
didik membuat pertanyaan yang berhubungan dengan isi teks Serat Wedhatama
pupuh Sinom pada 1.
|
60 menit
|
Penutup
|
·
Bersama siswa menyimpulkan karakteristik tembang Sinom yang meliputi watak, guru gatra, guru lagu, dan guru wilangan.
·
Bersama siswa menyimpulkan
isi teks Serat Wedhatama pupuh Sinom.
|
20
menit
|
Pertemuan Ke 2
Kegiatan
|
Deskripsi
|
Alokasi
waktu
|
Pendahuluan
|
·
Siswa merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan
dengan karasteristik tembang Sinom
·
Siswa menerima informasi tentang
keterkaitan pembelajaran sebelumnya (karakteristik tembang Sinom) dengan pembelajaran yang akan dilaksanakan
(Karakteristik tembang Sinom)
·
Siswa menerima informasi kompetensi,
materi, tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang akan dilaksanakan
·
Apersepsi dan motivasi
·
Contoh teks tembang Sinom digunakan sebagai stimulan dengan pertanyaan
untuk memasuki kegiatan Inti
|
10 menit
|
kegiatan Inti
|
Mengumpulkan Informasi
·
menemukan nilai- nilai yang terkandung di dalam Serat Wedhatama pupuh Sinom dengan
mengartikan setiap kata dalam tembang Sinom.
·
Menulis syair tembang
Sinom dengan bahasa sendiri dengan memperhatikan guru gatra, guru lagu,
guru wilangan, diksi, lan teges.
|
60 menit
|
Penutup
|
·
Tanya jawab mengenai
unsur karakteristik tembang Sinom meliputi guru gatra, guru wilangan dan
guru lagu.
·
Bersama siswa menyimpulkan karakteristik tembang Sinom.
|
20
menit
|
Pertemuan ke 3
Kegiatan
|
Deskripsi
|
Alokasi
waktu
|
Pendahuluan
Kegiatan
awal
|
·
Siswa merespon salam dan mengondisikan kelas
·
Tanya jawab tentang karakteristik tembang Sinom.
·
Siswa menerima informasi tentang keterkaitan pembelajaran sebelumnya
(karakteristik tembang Sinom) dengan pembelajaran yang akan dilaksanakan.
·
Siswa menerima informasi kompetensi, materi, tujuan, manfaat, dan
langkah pembelajaran yang akan dilaksanakan.
·
Apersepsi dan motivasi
|
10 menit
|
Kegiatan
Inti
|
Mengasosiasi
·
Peserta didik menyunting
kesalahan syair tembang Sinom tulisan teman.
·
Menganalisis unsur-
unsur pembangun teks tembang Sinom meliputi guru gatra, guru lagu, dan
guru wilangan.
·
Menilai syair teks tembang
Sinom tulisan teman.
|
60 menit
|
Penutup
|
·
Umpan balik antarsiswa, antara siswa dengan guru tentang kesimpulan
struktur tembang Sinom.
·
Memberi tugas kepada
siswa untuk mendengarkan tembang Sinom dan berlatih nembang.
|
20 menit
|
Pertemuan ke 4
Kegiatan
|
Deskripsi
|
Alokasi
waktu
|
Pendahuluan
Kegiatan
Awal
|
·
Siswa merespon salam dan dilanjutkan dengan pengondisian kelas
·
Siswa menerima informasi tentang keterkaitan pembelajaran sebelumnya.Siswa
menerima informasi kompetensi, materi, tujuan, manfaat, dan langkah
pembelajaran yang akan dilaksanakan.
·
Tanya jawab tentang kondisi anak muda berdasarkan
nilai- nilai yang terkandung dalam teks Serat Wedhatama Pupuh Sinom.
|
20
menit
|
Kegiatan
Inti
|
Mengkomunikasikan
·
Menyajikan secara lisan
atau tulisan tembang Sinom yang ditulis.
·
Peserta didik
menembangkan tembang Sinom.
·
Peserta didik memberi
tanggapan isi dengan bahasa sendiri Serat Wedhatama pupuh Sinom.
|
50 menit
|
Penutup
|
·
Umpan balik antarsiswa, antara siswa dengan guru tentang kesimpulan
perbedaan cara nembang yang benar dan kurang benar.
·
Menyajikan salah satu tembang Sinom gubahan siswa sebagai
wujud interpretasi dan apresiasi.
·
Menyimpulkan hasil
nembang tembang Sinom.
·
Memberi
tugas untuk mencari novel jawa secara berkelompok sebagai bahan pembelajaran
selanjutnya.
|
20 menit
|
H.
Penilaian
1.
Jenis/teknik penilaian
a.
Kompetensi
Sikap:
·
Observasi
·
Penilaian
Diri
·
Penilaian Antar
Teman
·
Penilaian Jurnal
b.
Kompetensi
Pengetahuan:
·
Tes
Tertulis
·
Tes
Lisan
c.
Kompetensi
Keterampilan:
·
Tes Proyek
·
Tes Praktik
2. Bentuk instrumen dan instrumen
3.
Pedoman penskoran
Lampiran
1
a.
Peniaian Sikap
Observasi
LEMBAR
PENGAMATAN OBSERVASI
Mata Pelajaran :
Bahasa Jawa
Kelas/Program :
X/ IPA-IPS-BAHASA
Kompetensi :
Sikap
Materi: Tembang Sinom
No
|
Nama Siswa
|
Sikap Pribadi
|
Sikap Ilmiah
|
Jml
Skor
|
Nilai
|
||||
Jujur
|
Displ
|
Tgjwb
|
Kritis
|
Objek
|
Tolr
|
||||
(1)
|
(2)
|
(3)
|
(4)
|
(5)
|
(6)
|
||||
1
|
|||||||||
2
|
|||||||||
1. 3
|
|||||||||
2. 4
|
|||||||||
3. 5
|
Keterangan
pengisian skor
4. Sangat baik
3. Baik
2. cukup
1. Kurang
Penilaian Diri
No.
|
Sikap
Nama
|
Keterbukaan
|
Ketekunan belajar
|
Kerajinan
|
Tenggang rasa
|
Kedisiplinan
|
Kerjasama
|
Ramah dengan teman
|
Hormat pada
orang tua
|
Kejujuran
|
Menepati janji
|
Kepedulian
|
Tanggung jawab
|
1
|
|||||||||||||
2
|
|||||||||||||
3
|
|||||||||||||
4
|
|||||||||||||
5
|
Keterangan:
Skala penilaian sikap dibuat dengan rentang antara 1 s.d
5.
1 = sangat kurang;
2 = kurang konsisten;
3 = mulai konsisten;
4 = konsisten; dan
5 = selalu konsisten.
.
Penilaian Antar Teman
Penilaian Jurnal
b. Penilaian Pengetahuan
Indikator Pencapaian
Kompetensi
|
Teknik Penilaian
|
Bentuk Penilaian
|
Instrumen
|
Memahami wataktembang Sinom lisan maupun tulisan.
|
Tes lisan/ tertulis
|
Uraian
|
Sebutna
kepiye watake tembang Sinom!
|
Mengidentifikasi struktur dan kaidah tembang
Sinom lisan maupun tulisan.
|
Tes lisan/ tertulis
|
Uraian
|
Kepiye guru gatra, guru wilangan, lan guru lagune tembang Sinom?
|
Menganalisis pitutur
luhurtembang Sinom lisan maupun tulisan.
|
Tes lisan/ tertulis
|
Uraian
|
Pitutur luhur
apa kang bisa kotemokake ing tembang Sinom kang kowaca?
|
Mengevaluasi
relevansi dengan masa
kini pitutur luhurtembang Sinom lisan maupun tulisan.
|
Tes lisan/ tulis
|
Uraian
|
Pitutur luhur
kang kotemokake ing tembang Sinom kang kowaca apa isih jumbuh yen dicakake/
diterapake ing jaman saiki?
|
Menginterpretasi pitutur
luhur tembang Sinomlisan maupun
tulisan.
|
Tes lisan/ tertulis
|
Uraian
|
Apa sliramu/siswa setuju karo pitutur luhur kang kotemokake ing
tembang Sinom kang kowaca?
|
Kunci Jawaban (kalau
memungkinkan, jawaban siswa diusahakan menggunakan bahasa Jawa ragam krama):
1.
Watake tembang Sinom iku tresna asih,
canthas, trengginas. Cocok kanggo bab-bab kang sarwa lincah, nggambarake sipat
kan cukat trengginas, lan sapiturute
2.
Tembang
Sinom kadadean saka 9 gatra.
Guru wilangan lan guru lagune: 8a, 8i, 8a,8i, 7i, 8u, 7a, 8i, 12a
3.
Pitutur
luhur ing tembang Sinom adate/biasane gegayutan karo pepeling supaya ora
tumindak ala lan mrenahake supaya tumindak becik.
4.
Pitutur
luhur ing tembang Sinom isih cocog/jumbuh karo kahanan jaman saiki.
5.
(Siswa
setuju marang pitutur luhur ing tembang Sinom, redaksi bahasa siswa).
Pedoman Penskoran
penilaian pengetahuan
1.
Soal nomor 1
Aspek
|
Tingkat
|
Nilai
|
Siswa menjawab dengan benar dan sangat baik
|
AB
|
4
|
Siswa menjawab benar dan baik
|
B
|
3
|
Siswa menjawab benar dan
sedang
|
S
|
2
|
Siswa menjawab kurang benar
|
K
|
1
|
NILAI MAKSIMAL
|
4
|
2.
Soal nomor 2
Aspek
|
Tingkat
|
Nilai
|
Siswa menjawab dengan benar dan sangat baik
|
AB
|
4
|
Siswa menjawab benar dan baik
|
B
|
3
|
Siswa menjawab benar dan
sedang
|
S
|
2
|
Siswa menjawab kurang benar
|
K
|
1
|
NILAI MAKSIMAL
|
4
|
3.
Soal nomor 3
Aspek
|
Tingkat
|
Nilai
|
Siswa menjawab dengan benar dan sangat baik
|
AB
|
4
|
Siswa menjawab benar dan baik
|
B
|
3
|
Siswa menjawab benar dan
sedang
|
S
|
2
|
Siswa menjawab kurang benar
|
K
|
1
|
NILAI MAKSIMAL
|
4
|
4.
Soal nomor 4
Aspek
|
Tingkat
|
Nilai
|
Siswa mendeskripsikan dengan benar dan sangat baik
|
AB
|
4
|
Siswa mendeskripsikan dengan benar dan baik
|
B
|
3
|
Siswa mendeskripsikan dengan benar dan sedang
|
S
|
2
|
Siswa mendeskripsikan dengan kurang benar
|
K
|
1
|
NILAI MAKSIMAL
|
4
|
5.
Soal nomor 5
Aspek
|
Tingkat
|
Nilai
|
Siswa mendeskripsikan dengan benar dan sangat baik
|
AB
|
4
|
Siswa mendeskripsikan dengan benar dan baik
|
B
|
3
|
Siswa mendeskripsikan dengan benar dan sedang
|
S
|
2
|
Siswa mendeskripsikan dengan kurang benar
|
K
|
1
|
NILAI MAKSIMAL
|
4
|
c. Penilaian Keterampilan
Penilaian Proyek
Indikator Pencapaian
Kompetensi
|
Teknik Penilaian
|
Bentuk Penilaian
|
Instrumen
|
Memroduksi syairtembang
Sinomlisan maupun tulisan.
|
Tes Unjuk Kerja
|
Uji petik produk
|
Gawea cakepan (syair) tembang Sinom adhedhasar guru gatra, guru
wilangan lan guru lagu!
|
Kunci jawaban:
Ancer- ancer cakepan tembang Sinom
Sinom
Nuladha
laku utama
Tumprape
wong tanah Jawi
Wong
agung ing Ngeksiganda
Panembahan
Senopati
Kapati
amarsudi
Sudaning
hawa lan napsu
Pinesu
tapa brata
Tanapi
ing siyang ratri
Amemangun
karyenak tyasing sasama
Pedoman penskoran:
1.
Paugeran (
Guru Gatra, Guru Wilangan, Guru Lagu)
Aspek
|
Nilai
|
Jawaban Benar (Jika sesuai 3 aturan tembang /lengkap)
|
4
|
Jawaban Mendekati Benar ( Jika sesuai 2 aturan tembang / kurang
lengkap)
|
3
|
Jawaban Kurang Benar ( Jika sesuai hanya 1 aturan tembang)
|
2
|
Jawaban salah (Tidak sesuai aturan tembang)
|
1
|
NILAI MAKSIMAL
|
4
|
2. Diksi
atau Pilihan Kata
Aspek
|
Nilai
|
Jawaban Benar (Jika sesuai dengan Ejaan Yang Disempurnakan
Bahasa Jawa)
|
4
|
Jawaban Kurang Benar (Jika kurang sesuai dengan Ejaan Yang
Disempurnakan Bahasa Jawa)
|
3
|
Jawaban Salah ( Jika tidak sesuai dengan Ejaan Yang
Disempurnakan Bahasa Jawa)
|
1-2
|
NILAI MAKSIMAL
|
4
|
3.
Isi
Aspek
|
Nilai
|
Jawaban Benar (Jika sesuai dengan Tema)
|
4
|
Jawaban Kurang Benar (Jika kurang sesuai dengan Tema)
|
3
|
Jawaban Salah ( Jika tidak sesuai dengan Tema)
|
1-2
|
NILAI MAKSIMAL
|
4
|
Contoh Format Penilaian
Nama
|
Sing
Di Biji
|
Gunggunge/
Jumlah
|
||||
Paugeran
|
||||||
Guru
Gatra ( 10)
|
Guru
wilangan ( 20)
|
Guru
Lagu (10)
|
Diksi/
pilihan tembung ( 30)
|
Makna/
Teges (30)
|
||
Penyuntingan
Indikator Pencapaian
Kompetensi
|
Teknik Penilaian
|
Bentuk Penilaian
|
Instrumen
|
Menyunting syairtembang
Sinomkarya teman
|
Tes Tertulis
|
Uraian
|
Ijolna cakepan
tembang Sinom garapanmu marang kanca samejamu, banjur telitinen lan biji
garapane kancamu! Sawise kok teliti banjur balekna kanthi menehi pamrayoga/saran
saprelune!
|
Kunci Jawaban :
Penilaian sikap dan tanggung jawab dalam menyunting pekerjaan
teman
Pedoman Penskoran
1.
Paugeran ( Guru Gatra, Guru Wilangan, Guru Lagu)
Aspek
|
Nilai
|
Jawaban Benar (Jika sesuai 3 aturan tembang /lengkap)
|
4
|
Jawaban Mendekati Benar ( Jika sesuai 2 aturan tembang / kurang
lengkap)
|
3
|
Jawaban Kurang Benar ( Jika sesuai hanya 1 aturan tembang)
|
2
|
Jawaban salah (Tidak sesuai aturan tembang)
|
1
|
NILAI MAKSIMAL
|
4
|
2.
Diksi atau Pilihan Kata
Aspek
|
Nilai
|
Jawaban Benar (Jika sesuai dengan Ejaan Yang Disempurnakan
Bahasa Jawa)
|
4
|
Jawaban Kurang Benar (Jika kurang sesuai dengan Ejaan Yang
Disempurnakan Bahasa Jawa)
|
3
|
Jawaban Salah ( Jika tidak sesuai dengan Ejaan Yang
Disempurnakan Bahasa Jawa)
|
1-2
|
NILAI MAKSIMAL
|
4
|
3.
Isi
Aspek
|
Nilai
|
Jawaban Benar (Jika sesuai dengan Tema)
|
4
|
Jawaban Kurang Benar (Jika kurang sesuai dengan Tema)
|
3
|
Jawaban Salah ( Jika tidak sesuai dengan Tema)
|
1-2
|
NILAI MAKSIMAL
|
4
|
Ancer-ancer pambiji/ contoh
format penilaian
Nama
|
Sing
Di Biji
|
Gunggunge/
Jumlah
|
||||
Paugeran
|
||||||
Guru
Gatra ( 10)
|
Guru
wilangan ( 20)
|
Guru
Lagu (10)
|
Diksi/
pilihan tembung ( 30)
|
Makna/
Teges (30)
|
||
Penilaian Praktik
Indikator Pencapaian
Kompetensi
|
Teknik Penilaian
|
Bentuk Penilaian
|
Instrumen
|
Menyajikan
tembangSinomlisan maupun tulisan.
|
Tes Praktik
|
Demonstrasi/ Penampilan
|
Tembangna tembang Sinom kang kogawe ing
ngarepe kelompokmu utawa ngarep kelas!
|
Kunci jawaban:
Tes
Praktik
Ancer
– ancer Pambiji
Pedoman Penskoran
Aspek
|
Tingkat
|
Nilai
|
Siswa mennyanyikan dengan benar dan sangat baik ( lafal jelas,
intonasi tepat, ekspresi sangat baik, dan nada tepat/ memenuhi keempat unsur)
|
AB
|
4
|
Siswa menyanyikan dengan benar dan baik ( jika ketiga unsur yang
tepat, salah satu ada yang kurang)
|
B
|
3
|
Siswa menyanyikan dengan benar
dan sedang ( jika hanya dua unsur yang tepat, yang dua unsur lainnya
kurang tepat)
|
S
|
2
|
Siswa menyanyikan dengan kurang benar ( jika yang tepat hanya
satu unsur, yang ketiga unsur kurang tepat)
|
K
|
1
|
NILAI MAKSIMAL
|
4
|
Contoh Format Penskoran
Nama
|
Sing Di Biji
|
||||
Lafal/Kedal
|
Intonasi
|
Ekspresi/Performer
|
Ketepatan Nada
|
Gunggunge/Jumlah
|
|
LAMPIRAN
Pengembangan
Bahan Ajar
1. Pangertene tembang Sinom
Sinom iku ateges anom, taruna, srinata, roning kamal, pangrawit, weni, logondhang, lan
sapiturute. Sinom duwe karep pucuke godhong kang isih kecut. Anggitane Kanjeng
Sunan Giri Kadaton. Iki cocok kanggo pambuka crita nanging uga kudu nulad papan
panggonan.
2. Pathokan tembang Sinom
SINOM
|
||
Guru wilangan
|
Guru lagu
|
Guru gatra
|
8
|
A
|
9
|
8
|
I
|
|
8
|
A
|
|
8
|
I
|
|
7
|
I
|
|
8
|
U
|
|
7
|
A
|
|
8
|
I
|
|
12
|
A
|
3. Watak tembang Sinom
Watake
tembang Sinom iku tresna asih, canthas, trengginas. Cocok kanggo bab-bab kang
sarwa lincah, nggambarake sipat kan cukat trengginas, lan sapiturute.
4. Makna tembang Sinom
Sinom
iku maksude enom. Tembang iki
nggambarake wayah enom, wateke golek pangalembana utawa grapyak, luwes, gampang
srawung. Pancen nom-noman biyasane seneng sesambungan/kekancan, pinter ngomong
utawa srawung kang golek kanca/kadang lan narik kawigatene liyan. Nglambangake
wayah isih jejaka/prawan.
5. Tuladha tembang Sinom
5
|
6
|
6
|
6
|
6
|
6
|
6
|
6
|
||||
nu-
|
la-
|
dha
|
la-
|
ku-
|
u-
|
ta-
|
ma
|
||||
5
|
6
|
6
|
4
|
5
|
6
|
65
|
5
|
||||
tu-
|
mrap-
|
e
|
Wong
|
ta-
|
nah
|
Ja-
|
wi
|
||||
5
|
6
|
6
|
6
|
5
|
3
|
3
|
j21
|
||||
wong
|
A-
|
gung
|
Ing
|
Ngèk-
|
si-
|
gan-
|
da
|
||||
1
|
2
|
3
|
2
|
1
|
y
|
t
|
y
|
||||
Pa-
|
nêm-
|
bah-
|
An
|
Se-
|
na-
|
pa-
|
ti
|
||||
1
|
2
|
2
|
2
|
2
|
1
|
j23
|
|||||
ka-
|
pa-
|
ti
|
a-
|
mar-
|
su-
|
di
|
|||||
1
|
1
|
1
|
2
|
1
|
y
|
1
|
2
|
||||
su-
|
da-
|
ning
|
ha-
|
Wa
|
lan-
|
nêp-
|
su
|
||||
y
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
|||||
pi-
|
nê-
|
su
|
ta-
|
Pa
|
bra-
|
ta
|
|||||
1
|
2
|
3
|
2
|
1
|
Y
|
t
|
y
|
||||
ta-
|
na-
|
pi
|
Ing
|
si-
|
Yang
|
ra-
|
tri
|
||||
y
|
1
|
2
|
3
|
2
|
2
|
2
|
2
|
3
|
j21
|
y
|
j12
|
a-
|
mê-
|
ma-
|
Ngun
|
kar-
|
ye-
|
nak
|
tyas-
|
ing
|
sa-
|
sa-
|
Ma
|
LEMBAR KERJA
SISWA
I.
Ing
ngsior iki ana wangsulan sing bener, pilihen!
1. Pathokan
sajroning tembang macapat kang ngemot pathokan cacahe larik saben sapada yaiku
…
a. guru
sastra d. guru
wilangan
b. guru
basa e. guru
gatra
c. guru
lagu
2.
Dene kang ngemot
pathokan tibaning swara pungkasan (dhong dhing) saben sagatra yaiku …
a. guru
sastra d. guru
wilangan
b. guru
basa e. guru
gatra
c. guru
lagu
3.
Pathokan
tembang Mijil yaiku …
a. gatra : 6, wilangan : 8, 8, 8, 8, 8, 8,
lagu : u, i, a, i, a, I,
b. gatra : 4, wilangan : 12, 6, 8, 8, lagu :
i, a, i, a
c. gatra : 7, wilangan : 8, 8, 8, 8, 7, 8, 8,
lagu : i, a, e, a, a, a, u
d. gatra : 5, wilangan : 12, 8, 8, 8, 8, lagu
: u, i, u, i, o
e. gatra : 6, wilangan : 10, 6, 10, 10, 6, 6,
lagu : i, o, e, i, i, u
4.
Pathokan
tembang Asmarandana yaiku …
a. gatra : 6, wilangan : 8, 8, 8, 8, 8, 8,
lagu : u, i, a, i, a, I,
b. gatra : 4, wilangan : 12, 6, 8, 8, lagu :
i, a, i, a
c. gatra : 7, wilangan : 8, 8, 8, 8, 7, 8, 8,
lagu : i, a, e, a, a, a, u
d. gatra : 5, wilangan : 12, 8, 8, 8, 8, lagu
: u, i, u, i, o
e. gatra : 6, wilangan : 10, 6, 10, 10, 6, 6,
lagu : i, o, e, i, i, u
Nasihat lan pitutur
Kang bener terapna nggo uripmu
Kabeh eling–elingen ja nganthi lali
Aja lali pituturku
Merga sira isih enom
5.
Saka sasmita
ing dhuwur, tembang kasebut diarani …
a. dhandhanggula d. sinom
b. gambuh e. maskumambang
c. mijil
Nadyan silih bapa biyung kaki nini,
sadulur myang sanak,
kalamun muruk tan becik,
nora pantes yen den nuta
6. Saka sasmita ing dhuwur, tembang kasebut diarani …
a. dhandhanggula d. sinom
b. gambuh e.
maskumambang
c. mijil
7.
Tembang
macapat kang ateges kanoman, minangka kalodhangan sing paling wigati kanggoné
wong anom supaya bisa ngangsu kawruh sak akèh-akèhé sinebut …
a. dhandhanggula d. sinom
b. Sinom e. Sinom
c. mijil
8.
Tembang
macapat kang asale saka tembung mungkur kang ateges nyingkiri hawa nepsu angkara
murka. Kang dipikir tansah kepingin wèwèh marang sapadha - padha diarani ....
a. dhandhanggula d. sinom
b. Sinom e. Sinom
c. mijil
9.
Nalika nembang
macapat, ing sawijining gatra ditembangake ora kaya titi laras asline, nanging bab iku ditindakake supaya
nambah endahing tembang macapat. Kaprigelan iku kang diarani ….
a.
cakepan
b.
cengkok
c.
laras
d.
pathet
e.
pedhotan
10. Wos surasane tembang macapat iku isa dingreteni
kanthi tenanan yen anggone ndunungake pedhotan iku pas. Amarga yen ora pas
makna tembung utawa ukarane dadi slenca. Upamane tembang maskumambang gatra
sepisan (12i) kudune anak pitik kuthuk//anak bebek meri nanging dipedhot
anak pitik//kuthuk anak bebek meri. Pedhotan yaiku ….
a.
syair, tetembungan kang dienggo ing tembang.
b.
lak – luking swara kanggo nglagokake tembang.
c.
rasa thinthingane swara cendhak nganti swara dhuwur.
d.
ukuran cendhek lan dhuwure swara kanggo nglagokake
tembang.
e.
pamedhoting swara ing tengahing tembang ing saben
larik.
II.
Essay
1. Setitekna
tembang ing ngisor iki!
a.
Lamun
ana wong micara kaki, tan mupakat ing patang prakara, aja sira age-age,
anganggep nyatanipun, saringana dipun baresih, limbangen lan kang patang :
prakara rumuhun, dalil qadis lan ijemak, lan kijase papat iku salah siji, ana-a
kang mupakat.
b.
Panggawe
becik puniku, gampang yen wus den lakoni, angel yen durung linakwan,
aras-arasen nglakoni, tur iku den lakonana, mufa’ati badanneki.
c.
Pitutur
bener iku, sayektine kang iku tiniru, nadyan melu saking wong sudra papeki,
lamun becik wurukipun, iku pantes sira anggo.
d.
Kalamun
ana manungsa, tan anganggo ing duga lan prayogi, iku watake tan patut, awor
lawan wong kathah, degsura ndaludur tan wruh ing edur, aja sira pedhak-pedhak
nora wurung neniwasi.
2. Sebutna jinising
tembang! Yen wis ngreti isa ditembangke!
3. Jlentrehna wos
surasane kanthi ngancarake nggunakake basane dhewe! Andharna kanthi lesan!
4. Andharna pitutur
kang kamot sajroning tembang!
5. Miliha tema
babagan pendhidhikan! Sabanjure tulisen dadi wujud tembang Sinom lan Pacung!
Semarang, 21 Oktober 2014
Mengetahui,
Kepala
SMA/SMK Guru Mapel
Bahasa Jawa,
Sarbiyanto, S.Pd Bisri
Nuryadi, S.Pd
INTERMEZO :
Foto-foto Wanita cantik, manis dan sholehah
Kumpulan foto-foto Motor Unik Dunia
Adegan lucu para bintang sepak bola dunia
Foto-foto Wanita cantik, manis dan sholehah
Kumpulan foto-foto Motor Unik Dunia
Adegan lucu para bintang sepak bola dunia
0 Komentar untuk "RPP SMA/SMK Tembang Sinom Kurikulum 2013"